Protez ayaklar

Son Teknoloji Protez Ayaklar

Proprio Foot

E şi benzeri görülmemiş fizyolojik yararlar sağlayan PROPRIO FOOT’un tasarımı çoğu protez kullanıcısının yapmak zorunda kaldığı kompansasyon hareketlerini önemli ölçüde azaltır. Temel olarak karbon ayağın tasarımı havacılık sanayinde olduğu gibi karbon kumaş levhalarının vulkanize tekniği kullanılarak bir araya getirilmesi ile elde edilen hafif, ancak çok dayanıklı, kalitesi ispatlanmış Flex-Foot® teknolojisine dayanır. PROPRIO FOOT’un hareket analizi eylemsizlik teknolojisini ve kablosuz teknolojiyi kullanan propriyoseptif, “akıllı” cihazların araştırılması ve geliştirilmesi alanında uzman olan Dynastream’in patentli teknoloji platformu üzerine kuruludur. Elektronik olarak ayakkabı topuk yüksekliğine ve yokuş, rampa gibi zeminlere uyum sağlar. Proteze entegre ataryası sarj edilerek kullanılır.

Image Description
Image Description

Triton Smart Ankle

M ekatronik ayak bileği ekleminin amacı, kullanıcıya günlük yaşamda daha fazla hareket ve esneklik sağlamak için anatomik ayak bilek ekleminin fonksiyonelliğine olabildiğince benzemektir. Hem farklı yürüyüş hem de değişik yüzeylere sezgisel olarak uyum sağlayan Triton Smart Ankle protez ayağı sunuyoruz. Triton Smart Ankle dinamik hareketleri simgeleyen ve tüm Triton ailesinde kullanılan karbon yaydan oluşmaktadır. 34 derecelik hareket aralığı ile hidrolik ayak bileği eklemi Triton Smart Ankle hidrolik sistem 17° dorsifleksiyon ve 17° plantar fleksiyona kadar izin verir. Mikroişlemci her adımda kullanıcının yürüyüşeğitimi verilerinin yanısıra sensörler tarafından oluşturulan girişe göre ayak bileği açısını belirler. Topuk yüksekliği adaptasyonu Triton Smart Ankle'nin hareket aralığı ayak bileği eklemini farklı topuk yüksekliklerine adapte etmek için de kullanılabilir. Topuk yüksekliğinin tekniker tarafından ayarlanmasına gerek yoktur. Kullanıcı farklı topuk yüksekliklerinde ayakkabılar giyebilir (maks. 50 mm). Adaptasyon hem Galileo™ akıllı telefon uygulaması ile hem de ayak bileği ekleminde yer alan düğme ile gerçekleştirilebilir. Kullanıcı ayakkabısını değiştirdiğinde, topuk yükseklik ayarı harekete geçer, mikroişlemci yeni başlama noktasını hesaplar ve ayak bileği ekleminin pozisyonunu ayakkabıya göre adapte eder. Serbest bırakma fonksiyonu Kullanıcı serbest bırakma fonksiyonunu oturma veya ayakta durma pozisyonunda aktive edebilir. Aktive edildiğinde ayak özgürce istenilen fleksiyon pozisyonunda hareket edebilir ve doğal bir görünüm sunar. Ayağa ağırlık verildiğinde bu özellik deaktive olur ve kullanıcı yeniden emniyetli bir şekilde yürüyebilir.

Motion Foot

  • 50 dereceye kadar yüksek hareket açıklığı vardır.
  • Ayak topuğundan ayak baş parmaklarına kadar düz hidrolik geçiş sağlar.
  • Ayak başparmağında dinamik etki yaratır.
  • Plantarfleksiyon ve dorsifleksiyon direncinin her kullanıcıya uygun bir şekilde ayarlanabilmesi
  • Topuk yüksekliği ve başparmak sertliği tekniker tarafından kullanıcıya uygun bir şekilde ayarlanır.
  • Ayak bileğindeki kilit özelliği sayesinde kullanıcı araba sürebilir ve uzun süre ayakta kalabilir.
  • Motion Foot, ayak bileğinde doğal hareket imkanı veren eşsiz bir hidrolik ayak / bilek sistemidir.Doğal hareket sistemi eğimli arazilere, farklı topuk yüksekliklerine ve düz taban ayaklara uyumludur .
  • Her çeşit aktiviteyle bütünleşen manuel kilit mekanizması ile merdiven çıkarken, ayakkabı giyerken ve araba sürerken ayağın sabit kalması sağlanır ve olası istenmeyen hareketlerin önüne geçilir.
Image Description
Image Description

Raize Foot

B ir ayağın neler yapabileceğini görmek için artık beklentilerinizi yükseltme zamanıdır. Hosmer tarafından üretilen yeni Raize Bilek/Ayak sistemi sayesinde engebeli koşullarda yürümek ve topuğu yukarı kaldırmak artık bir düğmeye basmak kadar kolay. Raize bilek/ayak sistemi çift mikro işlemcilerden faydalanarak hidrolik bileği kontrol eden ve en yeni teknoloji ile size kompozit bir ayak sunan hibrid ürünler arasında yerini almıştır. Raize sisteminin patentli tasarımı kullanıcının karşılaştığı koşullara uygun hizmet verebilmek adına sensörlerden faydalanır ve bu sensörlerden alınan sinyalleri düzenli olarak kontrol eder. Yürürken topuğunuzu kaldırmanız mı gerekti? Tepelere mi tırmanmak istiyorsunuz? Bu artık Raize ile mümkün. Artık beklentilerinizi zirveye çıkarma zamanı!

Echelon

Ayak bileği sistemi, yüksek enerji geri dönüşümlü karbon ayak ile kombine edilmiş hareket direnci ayarlanabilen bir sistemdir. Sağlıklı insanlarda yürümenin ön koşulu olan denge, ilerleme şok absorbe, enerji harcamasında tutumluluk ihtiyacını doğala en yakın olarak karşılar. Biomimetik karbon ayaklı, Echelon ayak bileği eklemi, hidrolik kontrollü ayak bileği ekleminin itme fazı yardımıyla destek (assist) sağlayarak günlük hayatta yokuş ve merdiven çıkışlarında hastanın yorulmadan daha az enerji harcayarak, daha hızlı tırmanış yapmasını sağlar. Hidrolik ayarlanabilen Plantarflexion ve Dorsiflexion hareketleriyle üstün bir yürüyüş kalitesi sağlar. Yüklenme (taban teması)direnci ayarlanabilen hidrolik ayak bileği 6 derecelik plantar fleksiyon hareketi yaparak yerle tam temas eder ve hastanın dengede durarak vücut ağırlığını taşımasına yardımcı olur. Plantar fleksiyondan dorsi fleksiyona giderken hidrolik bileğin 3 derecelik dorsi fleksiyon hareketi sayesinde dengeli ve estetik bir geçiş sağlayarak, hastanın doğal yürüyüşüne atkıda bulunurUzun mesafe düz ve eğimli yokuş yukarı yürüyüşlerde extra enerji verimliliği sağlayarak hastanın kalça eklemi hareketinde %23,7 enerji tasarrufu sağlayarak eklemin daha yumuşak çalışmasını böylelikle hastayı yormadan daha az enerji harcayarak uzun mesafe ve yokuş yukarı yürümesini sağlar. İnişlerde ise ayarlanabilen plantar flexionla emniyetli iniş sağlar. Salınım fazı öncesinde de hidrolik bilekteki, ekstra dorsi fleksiyon hareketi ve karbon ayağın yay etkisi sayesinde hastanın parmak ucunun zemine takılmasını engeller.Karbon ayakta ayarlanabilen eversiyon ve inversiyon Esnek hidrolik fonksiyonu ve karbon ayağın eversiyon ve inversiyon hareketi ile kullanıcıların farklı zeminlerde dengeli, emniyetli, konforlu, yürüyüş ve duruşunu sağlar. Erken salınım fazında gerekli olan ivme karbon ayağın yay ekisi sayesinde kazanılmış olurSoket içerindeki güdükte meydana gelen basınç ve stressleri azaltarak doku travmasını en aza indirir. Duruş fazı başında ilk topuk temasında ortaya çıkan ve parmak ucu kalkışına kadar biriken enerjinin geri dönüşümü sayesinde hastaların yorulmadan daha uzun süre yürümelerine olanak tanır. Hidrolik ayak bileği, yürüyüşe verdiği hareket rahatlığı sayesinde doğal bir yürüyüş ile hastanın günlük hayatta karşılaşabileceği her zeminde güvenli, konforlu bir şekilde yürümesini sağlar.

Image Description
Image Description

Elan

Biomimetik karbon ayaklı, Elan ayak bileği eklemi, mikroişlemcili kontrollü hidrolik ayak bileği ekleminin itme fazı yardımıyla extra destek (assist) sağlayarak günlük hayatta yokuş ve merdiven çıkışlarında hastanın yorulmadan daha az enerji harcayarak, daha hızlı tırmanış yapmasını sağlar. Mikroişlemcili ayarlanabilen Plantarflexion ve Dorsiflexion hareketleriyle son derece üstün bir yürüyüş kalitesi sağlar. Uzun mesafe düz ve eğimli yokuş yukarı yürüyüşlerde extra enerji verimliliği sağlayarak hastanın kalça eklemi hareketinde %23,7 enerji tasarrufu sağlayarak eklemin daha yumuşak çalışmasını böylelikle hastayı yormadan daha az enerji harcayarak uzun mesafe ve yokuş yukarı yürümesini sağlar. İnişlerde ise mikroişlemcili frenleme sistemi ile son derece yüksek emniyetli iniş sağlar. Aynı zamanda eğimli ve bozuk zemin yürüyüşlerinde, bu frenleme sistemi hastaları düşme ve tökezlemelere karşı korur. Salınım fazı öncesinde de mikroişlemcili hidrolik bilekteki, ekstra dorsi fleksiyon hareketi ve karbon ayağın yay etkisi sayesinde hastanın parmak ucunun zemine takılmasını engeller. Yokuş, merdiven iniş ve çıkış sonrası çok sık rastlanan bel ağrısı şikayetlerini bazı hastalarda çok aza indirdiği gibi bazılarını da tamamen ortadan kaldırır. Aynı zamanda enerji(pil) bittiğinde, benzer eklemler gibi kitlenip kalmaz,bünyesindeki hidrolik piston otmatik olarak mekanik mod a geçerek çalışmaya devam eder ve hastayı yolda bırakmadan yürüyüşüne güvenli bir şekilde devam ettirir. Elektrik motorunun çalışmasını sağlayan aküsü gövde içinde gizli olup 2 saatlik şarj ile bazı hastalarda 2 ve bazı hastalarda ise 3 gün kullanım konforu sağlar.